Elektropolerowanie czyli polerowanie elektrolityczne jest to proces anodowego roztwarzania materiału.
Jest to bardzo zaawanasowana technika wykorzystywana do obróbki nie tylko produktów stalowych, ale także wykonanych z aluminium czy miedzi.
Głównym celem tego procesu jest wygładzenie powierzchni produktu. Proces elektropolerowania zazwyczaj prowadzony jest w taki sposób, aby poddana obróbce powierzchnia uległa jednocześnie głębokiej anodowej pasywacji. Sprawia to, że powierzchnia produktu zostaje w wysokim stopniu zabezpieczona przed wystąpieniem korozji.
W wyniku tego procesu następuje wygładzenie produktu, a także zmiana topografii powierzchni.
Elektropoler – specyfika
Proces ten jest techniką, którego specyfika polega na rozpuszczeniu w elekrolicie wyłącznie fragmentów powierzchni, które są wyniesione powyżej średniej w skali mikroskopowej.
Proces ten nie narusza struktury makroskopowej powierzchni, a w skali mikroskopowej powierzchnia wyrobu ulega wybłyszczeniu i wygładzeniu. Produkt zyskuje bardzo estetyczny wygląd.
Jeżeli proces elektropolerowania zostanie zastosowany do stali chromoniklowej to dodatkowo będzie on prowadzić do zwiększenia na powierzchni metalu atom0ów chromu, co prowadzi do dodatkowego utwardzenia produktu.
Jaki jest cel elektropolerowania?
Proces elektropolerowania sprawia, że produkt nie tylko charakteryzuje się bardzo estetycznym wyglądem, ale jest również łatwiejszy do utrzymania w czystości. Odpowiedni dobór składu chemicznego elektrolitu, a także parametrów fizykochemicznych ma kluczowe znaczenie dla efektu końcowego.
W procesie polerowania nierówności na powierzchni zostają w dużej mierze wygładzone, co przy obniżeniu chropowatości powierzchni metalu wpływa między innymi na zwiększenie połysku, zmniejszenie współczynnika tarcia i ułatwienie procesu mycia.
Ostatecznym celem jest otrzymanie gładkiej powierzchni pozbawionej zanieczyszczeń oraz niedoskonałości.
Jak wygląda proces elektropolerowania?
Proces ten wykorzystuje zrównoważoną kombinację prądu elektrycznego oraz elektrolitów. Części metalowe zostają zanurzane w specjalnie przeznaczonych do tego wannach. Płyny elektrolityczne rozprowadzane są po powierzchni wyrobu przy użyciu pędzelka z włókna węglowego. Dzięki temu procesowi usunięta zostaje mikroskopijna warstwa na powierzchni metalu.
Zastosowanie specjalnie przeznaczonej do tego celu konsutrucji “wieszaków” i dodatkowej elektrody daje większą możliwość poddania procesowi elektropolerowania detali o nietradycyjnych, skomplikowanych kształtach wewnętrznych i zewnętrznych. Proces realizowany jest na bazie wody demineralizowanej.
W trakcie polerowania elektrochemicznego nie wywiera się silnego nacisku na powierzchnię, dzięki czemu maksymalnie zminimalizowane jest ryzyko zagieć czy innych uszkodzeń, które wiążą się z używaniem narzędzi ręcznych. Dodatkowo, proces ten nie obniża wytrzymałości na rozciąganie.
Polerowanie elekrolityczne znajduje wielu zwolenników – kolejną zaletą tego typu procesu obróbki jest to, że w trakcie tego zabiegu nie ma pyłu.
Efekt końcowy uzależniony jest od licznych czynników – kształtu materiału, gęstości prądu, temperatury procesu, czasu, czynników hydrodynamicznych, kształtu elektrolizera, pojemności, wielkości katod, a także odległości między anodą a katodami oraz przestrzennego ułożenia anody.
Parametry procesu oraz skład kąpieli muszą być każdorazowo optymalizowane w zależności od wybranego rodzaju oraz gatunku materiału.
Elektropolerowanie aluminium, stali, miedzi …
Metoda ta jest przeznaczona do obróbki wszystkich metalowych powierzchni przewodzących – takich jak stal nierdzewna, stal miękka, miedź czy aluminium.
Grubsze powierzchnie wymagają większej mocy aby proces elektropolerowania przeszedł w sposób pomyślny. Należy także zachować ostrożność, aby nie przepolerować powierzchni metalu. Przepolerowanie może utrudnić ponowną pasywację.
Galwanizacja – proces odwrotny do elektropolerowania
Procesem odwrotnym do elektropolerowania jest galwanizacja. Proces ten odbywa się w specjalnie przeznaczonej do tego celu wannie wypełnionej elektrolitem. Wkłada się do niej przedmiot poddawany obróbce oraz elektrodę. Jest to technologia, która wykorzystuje właściwości metali i procesy elektrochemiczne, które sprawiają, że jony pierwiastka, który tworzy powłokę, osadzają się na powierzchni.